Trudy życia codziennego

Każdy z nas ma swoje życie i doskonale wie, że raz jest lepiej, a raz jest gorzej. Chyba nigdy nie może być tak, że będzie wzorcowo idealnie. Ale już nikt nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Po prostu trzeba żyć i nie poddawać się – nawet, jeżeli przytrafią nam się jakieś niespodziewane przygody losowe. Zawsze trzeba starać się wyjść ze wszystkiego z uśmiechem i przeć do przodu. Nasze trudy życia codziennego nie są tak straszne, jak osób, jakie żyły wiele lat temu. O trudach dnia codziennego opowiada Ałbena Grabowska w “Stulecie Winnych. Tomy 1-3“.

Rodzinna Winnych

Ałbena Grabowska to autorka, która jest już od pewnego czasu doskonale znana wszystkim czytelnikom. Na podstawie jej książki, a dokładnie trzech książek powstał serial, który był emitowany w TVP. Cieszył się on wielką popularnością i gromadził przed odbiornikami naprawdę ogromne rzesze ludzi. Książki opowiadają o dziejach rodziny Winnych (https://www.taniaksiazka.pl/stulecie-winnych-tomy-1-3-albena-grabowska-p-599355.html). Wszystko rozpoczyna się od czasów jeszcze sprzed pierwszej wojny światowej, a kończy na czasach współczesnych. Przez te wszystkie lata możemy obserwować kolejne pokolenia, które muszą zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami, jakie stawia przed nimi życie i historia. Pierwszy tom to okres od przebiegu I wojny światowej, poprzez dwudziestolecie międzywojenne z epidemią grypy hiszpanki, aż po wybuch II wojny światowej. Drugi tom to lata 1942 – 1968. Trzeci tom to lata 1971 – 2014. W każdym pokoleniu na świat przychodzi jedna para bliźniaczek, które potem swoją wiedzę i doświadczenia przekazują kolejnym osobom.

Rodzina ponad wszystko

Przed wybuchem na świecie pojawiły się Anna i Maria. Ich mama zmarła przy porodzie, a ojciec sam musiał zmierzyć się z wychowaniem bliźniaczek. Okres ten był nie łatwy, ponieważ powoli zaczynała szaleć wojenna zawierucha. W kolejnym tomie na świecie pojawia się Kasia i Basia – córki Marii, które przychodzą na świat w niezbyt łatwym dla Polski okresie. Trzeci tom to Julia i Urszula – córki Basi. Wydawać by się mogło, że ich życie będzie już w miarę łatwe. Trzeba sobie przypomnieć lekcję historii, że nawet po tym jak ustała II wojna światowa, to w naszym kraju nie do końca żyło się dobrze. W książkach “Stulecie Winnych. Tomy 1-3” można spotkać fikcyjnych bohaterów, jak również osobistości znane z lekcji historii. Mamy więc tutaj do czynienia z Jarosławem Iwaszkiewiczem i jego żoną Anną, Tadeuszem Wierusz-Kowalskiego, Januszem Korczakiem i kilkoma innymi znanymi osobistościami, będącymi świetnym uzupełnieniem dla tej książki.

Tło zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com