“Stulecie Winnych. Tom 1-3” Ałbeny Grabowskiej, czyli trudne życie w Polsce XX wieku

W ostatnim czasie bez reszty pochłonęła mnie seria książek “Stulecie winnych. Tomy 1-3” autorstwa Ałbeny Grabowskiej. Muszę jednak przyznać, że sięgnęłam po książki dopiero wtedy, kiedy zobaczyłam w telewizji kilka odcinków serialu, który został nakręcony na podstawie powieści. Serial tak bardzo mnie zaciekawił, że po prostu zdecydowałam się na przeczytanie książek. Osobiście wolę czytać niż oglądać, więc była to dla mnie czysta przyjemność. Czytając książkę, można wszystko wyobrażać sobie po swojemu, a nie tak jak zdecydował reżyser filmu czy serialu. Ta rodzinna saga wciągnęła mnie tak bardzo, że długo nie mogłam oderwać się od czytania, chłonęłam wszystko, całą tę historię i jej bohaterów.

Sto lat, tak wiele może się wtedy wydarzyć

“Stulecie winnych” to rodzinna saga, która toczy się w dwudziestym wieku w Polsce. Opisuje ona losy trzech pokoleń rodziny Winnych. Co ciekawe, autorka każde pokolenie naznaczyła pewnego rodzaju przypadłością. Chodzi o to, że w każdym pokoleniu rodzą się bliźniaczki. Pierwsze z nich przychodzą na świat tuż przed wybuchem I wojny światowej. Mamy okazję towarzyszyć im podczas ich dzieciństwa, które przypada na trudny czas pierwszej wojny, a potem także macierzyństwa, które przypada na czasy II wojny światowej. Później zaś obserwujemy losy ich dzieci oraz wnuków, których życie toczy się w czasie Polski Ludowej. Mamy możliwość przyglądać się życiu tej rodziny przez niemal sto lat. Sto lat to przecież szmat czasu i może się wydarzyć wtedy naprawdę dużo. Dwudziesty wiek dla mieszkańców Polski był czasem trudnym, ale i pięknym. Jak w tych czasach odnalazła się rodzina Winnych? Jak toczyły się losy kolejnych bliźniaczek? Kto przeżył każdą z wojen, a komu się to nie udało? Nie chcę zdradzać dalszych szczegółów powieści, dlatego zachęcam do przeczytania. Warto.

Fikcja pomieszana z historią

“Stulecie winnych” to powieść, która charakteryzuje się wieloma wątkami, zwrotami akcji, ale przede wszystkim tłem społecznym i historycznym. Autorka bowiem w swojej sadze rodzinnej zawarła większość najważniejszych wydarzeń historycznych oraz społecznych, jakie miały miejsce w wieku dwudziestym. Bohaterowie książek są wykreowani niezwykle dokładnie, z dbałością niemal o każdy szczegół. Są to postaci z krwi i kości, niezwykle barwne i charakterne, co sprawia, że czytelnik może się z nimi utożsamiać. Co ciekawe, fikcyjne losy bohaterów przeplatają się z losami postaci historycznych, takich jak Janusz Korczak czy Jarosław Iwaszkiewicz. Powieść przekazuje uniwersalne wartości, zmusza do refleksji, a to moim zdaniem jest niezwykle istotne. To naprawdę dobra trylogia, która przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom sag rodzinnych.

Edukacja zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com